MÖBLER / Bord / Sybord 13693400
nr 1369 3400
Sybord
1800-tal, lyrformad fot, alm. Bredd: 59. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 21 december 2020
kl 19:47:39
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor